DANIEL DEFOE a jeho Deník morového roku

14.03.2021

Daniel Defoe je pro většinu čtenářů autorem slavného Robinsona, tedy toho prvního a původního příběhu, který vyšel roku 1719 pod názvem Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoa, námořníka z Yorku.

Dnes se však píše letopočet 2021, už celý jeden rok se trápíme koronavirovou epidemií a nic nám není vzdálenější než tropický ostrovní ráj kdesi v Atlantiku. Zato Deník morového roku, který Defoe vydal před 299 lety a který nás přivádí do tehdejšího Londýna, k němuž se blíží morová nákaza, představuje téma více než aktuální.

A světe, div se, pokud odmyslíme historické reálie a na dnešní poměry poněkud rozvláčný způsob vyprávění, mohl by Daniel Defoe svůj příběh vydávat například formou blogu na seznam.cz a nikdo by se ničemu ani nepodivil ― snad až na to, že nákaza se dnes jmenuje covid-19.

Londýňané se nejprve dozvídají, že v jakýchsi přístavech kdesi v cizině se snad objevila morová nákaza, ale co je jim do toho... A navíc, je to vůbec pravda? Jak se mor blíží, předvedou londýnští obyvatelé celé spektrum reakcí, které známe z našich médií a sociálních sítí: bagatelizují, lžou, přehánějí, zatloukají, utíkají, simulují, izolují se, furiantsky utrácejí, přemrštěně se bojí, navštěvují se, slídí, pomáhají si, oslavují, škodí si navzájem, pozorují se ― a především váhají, až prováhají vlastní život.

Tento poslední soupis (mrtvých) byl opravdu děsivý, neboť to byl počet vyšší, než jaký byl znám pro dobu jednoho týdne od doby předešlého navštívení v roce 1656.

To vše nicméně pominulo, nastalo chladné počasí, v prosinci uhodily mrazy a pokračovaly s neztenčenou krutostí dokonce až téměř na sklonek února, provázeny ještě ostrými, ač mírnými větry, a tak soupisy opět poklesly, město ozdravělo a kdekdo měl za to, že nebezpečí už je ve skutečnosti za horami ― jenže ve svatojilské farnosti se stále pohřbívalo velké množství lidí.

Nic nového pod sluncem, že?

P. S. Příkladný a především hrdinský přístup k epidemii zvolili obyvatelé anglické vesničky Eyam krátce po skončení Velkého londýnského moru.