NERUDO, vrať se do Březí!

Donedávna jsme si poblíž dveří březského zámku mohli přečíst, že koncem sedmdesátých let 19. století právě zde na návštěvě u rodiny Tichých opakovaně pobýval básník, spisovatel a jeden z nejvýznamnějších českých novinářů Jan Neruda.

Kde však je to zde? Ve Březí na náměstí v některém z měšťanských domů? Na faře? V obytné části pivovaru? Nebo snad skutečně přímo na zámku? Ano, přesně tam! Dokonce právě ve druhém patře, v pokoji s okny na dvě strany a výhledem na Hradiště. Zkrátka v prostorách, kam se přestěhuje naše knihovna...

A když bude knihovna bydlet tam, kde bydlíval Jan Neruda, bylo by velikou ostudou mít v knižním fondu jen několik výborů z Nerudova díla a pár ohmataných výtisků Malostranských povídek ve školních vydáních povinné/doporučené/mimočítankové četby.

◼ 9. července 2021: Dnes by Jan Neruda oslavil 187. narozeniny.

Na snímku je vydání Nerudovy sbírky Balady a romance, jejíž přinejmenším dvě básně úzce souvisejí se Březím.

2. července 2021: Knihovna získala sebrané spisy Jana Nerudy tak, jak je od roku 1923 postupně vydávali pražští nakladatelé Kvasnička a Hampl ― všech pětadvacet svazků v krásné a zachovalé původní vazbě s typickým nerudovským trojúhelníkem. A právě teď, v létě, kdy uplyne 130 let od úmrtí tohoto významného českého autora, startuje (ano, touto zelenou škatulí) knihovní projekt s pracovním názvem Nerudo, vrať se do Březí!