ARCHIV starých aktualit

Oxymóron je jazykový prostředek spočívající ve spojení slov významem navzájem se vylučujících: černé světlo, živá mrtvola nebo stará aktualita :-) 


◼ 6. prosince: Poděkování

Knihovna velice děkuje manželům Rodovým za velkorysý dar. Na židličce jsou samé nové knížky a brzy si -- doufejme -- najdou své čtenáře. Na své si přijdou nejen milovníci severské krimi a romantických příběhů...

◼ 3. prosince: Podvanácté

Dnešní zasněžená fotografie historického snímku březského náměstí s kostelem otevírá poslední letošní kolo knihovního kvízu zaměřeného na zdejší zákoutí a detaily, kolem nichž běžně chodíme, ale které obvykle ani nevidíme.

A toto prosincové dvanácté kolo je nejen kolem letos posledním, ale posledním vůbec. Příští rok se vy, kteří knihovní web sledujete pravidelně, i vy, kteří sem občas či náhodou zabloudíte, můžete těšit na novou/jinou celoroční výzvu/soutěž.

Otázka k prosincové fotografii je tentokrát tady: Kde přesně se v současnosti nachází socha z této staré pohlednice?

Odpověď můžete napsat sem nebo poslat na adresu vlachovobrezi.knihovna@email.cz.

Slosování správných je výjimečně už na Štěpána (26. 12.) ve 20 hodin (pokud knihovnice nezapomene) a vylosovaný vítěz vyhrává dvě láhve piva Březí koza, když jsou ty Vánoce... Výhra bude k vyzvednutí mezi svátky, rozhodně napište nebo zavolejte předem.

Vítězkou listopadového kola se stala paní Dagmar Chánová z Chánů mlýna.

30. listopadu: Poslední nové knihy v listopadu jsou tu...

Obě knihy jsou tentokrát v kategorii young adult, tedy především pro náctileté. Což ovšem neznamená, že by si je s chutí nemohli přečíst i starší čtenáři.

Kdo nečetl Orwellův slavný román 1984, má nyní příležitost seznámit se s touto dnes už klasickou dystopií formou komiksu.

A tady je anotace k druhé knize se zavináčem v názvu: Pierre-Marie Sotto je slavný, u čtenářů úspěšný a kritikou oceňovaný spisovatel. Je to ale také stárnoucí, osamělý muž, a pokud jde o jeho práci - momentálně je v hluboké tvůrčí krizi. Jednoho dne k němu dorazí objemná obálka bez zpáteční adresy; jediný kontakt na ní uvedený je e-mailová adresa jisté Adeline Parmelanové. Sotto nepochybuje, že mu nějaká "nadějná spisovatelka" posílá k posouzení svůj rukopis. Obálku neotevře, odesílatelku zdvořile odmítne a požádá ji o adresu, kam by mohl zásilku vrátit. Než mu Adeline vyhoví, vymění si spolu několik e-mailů, které jsou natolik vtipné a zajímavé, že v dopisování pokračují a objemná obálka zůstává (na žádost Adeline) ležet neotevřená na Sottově polici. Jenomže je v tom háček...

29. listopadu: První adventní

Knihovna je adventně/vánočně nachystaná: adventní věnec, Ladův betlém a hromádky knížek s vánoční tematikou.

A teď už jen naladit Rorate coeli a myslet trochu na druhé :-)


25. listopadu: Hartl a Bryndza jsou tu!

Rubrika všednodenního zpravodajství z knihovny se dočasně stěhuje sem do pravého sloupce. Je to proto, že přednost má článek o budoucnosti naší knihovny, na té by totiž mělo záležet čtenářům i nečtenářům, ať už do knihovny chodí, nebo nechodí.

A teď ten Hartl a Bryndza. Pospěšte si, brzy nebudou :-)

Jakubův cestovní deník o Pacific Crest Trail zaujme jistě všechny milovníky cestopisů. Osvědčená Hana Whitton se tentokrát věnuje mimořádnému vztahu mezi královnou Kunhutou a Závišem z Falkenštejna. A Paní Rochesterová patří do police s nápisem FANFICTION, navíc je to romantika romantická...

24. listopadu: Horizonty naší knihovny

Když vystoupáme do druhého patra březského zámku a podíváme se z některého východního okna, otevře se nám před očima výhled do překvapivé dálky: Čarouše, kopce nad Lomečkem, v náznaku vrchy Blanského lesa.

A co knihovna? Co její horizont? I v nových prostorách (mimochodem krásných a velkorysých) pojedeme v tradičních kolejích půjčím-vrátím-půjčím-vrátím jako posledních sto let? Možnosti veřejných knihoven se totiž od roku 1922, kdy byla naše knihovna zřízena, přece jen maličko posunuly. Využijeme toho?

Knihovny mají mj. povinnost čas od času (nejlépe v pravidelných intervalech) uspořádat mezi čtenáři/občany anketu o provozu a směřování knihovny, aby získaly zpětnou vazbu.

Naše anketa, která začne ve čtvrtek 2. prosince 2021 a skončí 2. února 2022, bude skutečně jubilejní. Letos totiž uplynulo 135 let od vzniku první spolkové knihovny ve Vlachově Březí a v příštím roce oslavíme 100 let činnosti veřejné knihovny.

Knihovnice prosí a žádá všechny čtenáře i nečtenáře, aby této věci věnovali chvilku svého času a ankety se zúčastnili.

Je přece lepší dveře otevřít, než si je nechat přibouchnout před nosem :-)

23. listopadu: Dvě knížky, které nemůžete minout

Znáte Prašinu? Ne? Vy opravdu neznáte Prašinu mladého českého spisovatele Vojtěcha Matochy?! A přitom v knihovně máme i oba předchozí díly... Tak si Prašinu půjčte, bez ohledu na věk: tajuplné pátrání v podivných (existují vůbec?) pražských uličkách vás dostane.

A opět Timothée de Fombelle a jeho poetický svět. Tento Francouz si potrpí na dlouhé, opravdu hodně dlouhé příběhy. Píše je však tak, že se od nich čtenář nemůže odtrhnout a při poslední stránce volá: Ještě! (Encore!)

22. listopadu: Knihovna opět za dob covidu

Knihovna funguje! Protiepidemická opatření jsou stejná jako u ostatních služeb.

Sobotní dílnička pro děti se bohužel ruší.

Budete-li telefonovat do knihovny, dejte raději přednost mobilnímu číslu před pevnou linkou, není příliš spolehlivá.

Jediná funkční e-mailová adresa do knihovny je vlachovobrezi.knihovna@email.cz.


21. listopadu: Neděle v Praze

Kde jinde než v knihkupectví.

Vycházejí tak krásné knížky pro děti! Také jim tak závidíte?

19. listopadu: A zatím na zámku...

... pokračují a jde jim to od ruky.

Na prvním snímku slavnostní síň v prvním patře, na druhém snímku vstupní prostor do budoucí knihovny.

A teď k nejčastějším otázkám:

Ano, knihovna funguje.

Ne, knihovna se ještě nepřestěhovala. Opravdu ne.

Ne, knihovna nemá jinou otevírací dobu, jen v pátky je otevřená už od 8 hodin a až do 18 hodin.

18. listopadu: Čtvrteční knihy jsou opět tady aneb Někdy jsou knihy těžké nejen na čtení...

K vážné i vážené literatuře z dnešní pětice náleží bezesporu Ladislav Fuks a jeho Tři prózy. Hororový příběh Spalovače mrtvol a neméně radostný osud Pana Theodora Mundstocka jsou slavné a obecně známé (zvlášť maturantům), ale ani třetí příběh Cesta do zaslíbené země, původně vydaný ve sbírce Smrt morčete, za těmito dvěma prózami nezaostává.

K lehčímu žánru patří Zlatý lev, jeden z mála titulů, které nám v naší knihovně od nedávno zesnulého Wilbura Smitha chyběly.

17. listopadu: Národní!

Věřím i já Bohu, že po přejití víchříc hněvu (hříchy našimi na hlavy naše uvedeného) vláda věcí tvých k tobě se zase navrátí, ó líde český! A pro tu naději tebe dědicem činím všeho toho, co jsem koli po předcích svých byla zdědila a přes těžké a nesnadné časy přechovala...

Tolik k dnešku Jan Ámos Komenský, Kšaft umírající matky Jednoty bratrské, část XIX.

(Kšaft znamená odkaz, závěť, nikoli kšeft.)


15. listopadu: Advent se blíží

Proti listopadově zamračené obloze adventní hvězdy z hedvábného papíru nevyniknou v plné kráse, ale pokud se pustíte v sobotu 27. 12. 2021 od 14 hodin s paní Markétou Horákovou do stříhání a lepení, budou vám hvězdy i oči zářit :-)

Pokud jste si ještě nevšimli, koncert ke svátku svaté Cecilie se bohužel překládá...

11. listopadu: Pět čtvrtečních knih plus Werich navíc

Oblíbený Follett, rafinovaný Deaver, postmoderní Eco, regionální Bauer a jedna romantika od Kathryn Taylor.

A za darovaného Wericha velké díky, Kláro!

9. listopadu: Je libo Shakespeara?

Knihovna se pustila do obnovy sekce s doporučenou školní četbou.

Studenti a především budoucí maturanti, máte nějaké školní tipy? Nemůžete některý titul sehnat? Přijďte nebo napište!

7. listopadu: Romantik Erben by slavil 210. narozeniny

Karel Jaromír Erben, právník a význačný český archivář, je autorem řady významných historických prací, zejména Regesta diplomatica nec non epistolaria Bohemiae et Moraviae -- Výtahy listin Čech a Moravy, a mj. připravil k vydání sebrané spisy M. Jana Husa. Jako pravý romantik se zabýval folklorem a pohádkami, jeho fenomenální sbírka Prostonárodní české písně a říkadla (1864) zahrnuje pět svazků! Prolistovat si je můžete i v naší knihovně. A ano, je to ten Erben, který napsal Kytici...


6. listopadu: Hrady spatřené

Karel Hynek Mácha, synek pražského krupaře, stačil za svůj krátký život nejen vystudovat práva a věnovat se literatuře, ale také pěšky navštívit na stovku hradů či spíše zřícenin. Prostě romantik!

Karel Hynek Mácha zemřel před 185 lety.

5. listopadu: Předposlední letošní knihovní kvíz

Předposlední kvízové pivo Březí koza můžete vyhrát, pokud správně odpovíte na listopadovou otázku.

A kde ta otázka je? Přece tady!

4. listopadu: Čtvrteční knihy čekají na své čtenáře

Již jedenáctý měsíc přibývají každý čtvrtek v naší knihovně nové knihy. Obvykle je jich pět, tedy na každý všední den jedna. Někdy se ovšem knih obzvlášť urodí a objeví se jich najednou celá hromada...

3. listopadu: Díky za darované knihy

Knihovna velice děkuje paní Monice Fenclové za hromadu krásných dětských knížek, které darovala pro naše nejmladší čtenáře.


2. listopadu: KUK DO KNIHOVNY ve Spáleném Poříčí

Veselé turistky na svých toulkách objevily knihovnu ve Spáleném Poříčí a básnily o ní, jak je krásná, světlá, vzdušná... Tu že musí každý vidět.

Tak tady jsou aktuální záběry ze včerejší návštěvy. Knihovna je skutečně parádní, zvlášť když si návštěvník uvědomí, že vznikla v prostorách chalupy div ne ke zboření.

CESTY K ŠUMAVĚ s Ondřejem Fibichem

Ve středu 3. listopadu se v naší knihovně koná beseda se spisovatelem a znalcem šumavských pověstí Ondřejem Fibichem nad jeho letos vydanou knihou Cesty k Šumavě.

29. října: 

28. října: Včerejší výprava do lhenické knihovny

Schůze knihovnic prachatického okresu se tentokrát konala prezenčně v nové knihovně ve Lhenicích.

Vedle provozních záležitostí byl na pořadu dne důležitý bod: knihovnické rozloučení s naší dlouholetou knihovnicí, paní Helenou Fraňkovou, které se kvůli koronaviru odkládalo a odkládalo.


27. října: Čtvrteční nové knihy tentokrát ve středu

Pravidelná čtvrteční nabídka nových knih pro dospělé čtenáře spolu se dvěma tituly pro nejmenší a větší čtenáře je tentokrát tu už ve středu.

Kterou z nich si vyberete?

Knihovnice je zvědava na Kocovinu šumavského léta od Martina Sichingera, vimperského rodáka...

26. října: Knihy darované knihovně

Knihovna srdečně děkuje slečně Zuzaně Beránkové z Vlachova Březí za knihy, které darovala do knižního fondu a které jistě potěší čtenáře naší knihovny. 

22. října: Také máte rádi šťastné konce?

Právě šťastné konce jsou společné knížkám v naší knihovně, které jsou nově značeny růžovým proužkem. Zkrátka romantika... Souběžně se zaplňuje další police, tentokrát žlutě značená, s historickou prózou - ta ovšem nekončívá vždy happy endem.

21. října: Čtvrteční nadílka knih pro malé i velké čtenáře

Tentokrát se jedná o sedm knih českých autorů, které knihovna získala v rámci projektu Česká kniha v patronaci Moravské zemské knihovny.

Jihočešku píšící pod pseudonymem Anna Bolavá již čtenáři naší knihovny znají, stejně tak Petru Soukupovou. Mladá spisovatelka Lucie Faulerová se nám přestavuje prózou Smrtholka, za niž získala literární ocenění. Zatímco Jiří Padevět originálním stručným způsobem mapuje jednotlivé roky naší republiky, Martin Hilský, nejvýznamnější český odborník na Shakespearovo dílo a jeho dobu, čtenáře seznámí s alžbětinskou Anglií, a to do nejmenších detailů.

A konečně dvě knížky, tentokrát pro nejmenší čtenáře. Kdo by neměl rád medvědy a strašidla!


19. října: Výlet s Veselými turistkami za zdejšími místními jmény

Veselé turistky spolu s březskou knihovnou včera uspořádaly tematický výlet po okolí. Zatímco Veselé turistky se postaraly o plán trasy (a podle všeho i o slunečné počasí), knihovnice se věnovala vysvětlování významu řady místních a pomístních jmen, a že jich na dvanáctikilometrové trase Vlachovo Březí--Chlumany--Husinec--Budkov--Chocholatá Lhota--Vlachovo Březí bylo zajímavých více než dost. Paní Libuše Kropáčková navíc přispěla svými bohatými znalostmi lokální historie a díky výborné viditelnosti jsme si během cesty mohli užívat krásných výhledů.

15. října: KUK DO KNIHOVNY v Českých Budějovicích

Jihočeská vědecká knihovna se spoustou bílé a s červenými akcenty (hezké, ale chladné). Budovatelská mozaika ve staré budově a obrovský reliéf jednookého Žižky v počítačové studovně. Milá paní knihovnice v regionálním oddělení a tři knihy od ní jako dárek pro naši knihovnu. Pokračování příští středu.

14. října: Čtvrteční knihy jsou tu!

Tentokrát se můžete těšit na horor ze země pro nás Středoevropany poněkud exotické: Noemí se na mexickém venkově setká s... Nechejte se radši překvapit!

Jihočech Jan Štifter přiměje svou literární postavu sbírat a v mrazáku archivovat sníh, kdežto hrdinka další české prózy Deník alkoholičky vypije všechno, alkohol rozhodně nearchivuje. Ani román v zelené obálce nepatří k veselému počteníčku, převrácený chod dějin ukazuje, co by se bylo mohlo stát, kdyby...

Takže poslední k pětice knih, seversky chladná krimi, je v dnešní nabídce vlastně příjemné odlehčení :-)

12. října: Dvě nové knihy pro mladé čtenáře

Osvědčený Jostein Gaarder a naprosto úžasný Vango od francouzského spisovatele Timothéea de Fombelle. Je to pořádně tlustá bichle, ale pokud máte rádi opravdu dobré napínavé příběhy, budete podobně jako knihovnice litovat, že není aspoň třikrát tlustší.

9. října: Malování putovních kamínků v knihovně

Kolik se nás sešlo? Osmnáct! A hromada oblázků.

A vám ostatním to tentokrát nevyšlo? Sledujte knihovnu a přijďte příště :-)

Další foto najdete na FB.

8. října: Noc s Andersenem

První pocovidová Noc s Andersenem v naší knihovně sice bez přespání, zato na robinsonské téma.

Děti vytvořily obrázkovou koláž s Robinsonem, jeho ostrovem, Pátkem i piráty.

A zítra, tedy v sobotu 9. 10. ve 14 hodin, se v knihovně sejdeme u malování kamínků. Přijďte taky!

7. října: Nové knihy ve druhém říjnovém týdnu

Spisovatelka Jana Poncarová napsala a letos vydala román o pozoruhodné a svérázné dámě, paní Blance Battaglia, baronce z Bratronic, blízké příbuzné Battagliových z dubského zámku. Blanka a její bratr Christian byli vášnivými cyklisty a nejen o tom je Poncarové kniha.

Žárlivost a jiné povídky jistě potěší všechny fanoušky chladné severské krimi.

Thriller s mezinárodní zápletkou a pátráním v historii, to je další letošní titul z nakladatelství Domino.

A konečně romantický příběh ve dvou svazcích od osvědčené Kathryn Taylor...

6. října: KNIHOVNÍ FOTOKVÍZ 10/2021

Fotokvíz s březskými záběry a otázkami, někdy jednoduchými, někdy těžšími, dospěl s určitým zpožděním do desátého kola. Ještě dva měsíce a bude třeba zvážit, zda pokračovat i v dalším roce. Pokud by se mělo soudit podle zářijové účasti, tak ne...

Knihovnice proto doufá, že s přibývajícími mlhami zabloudí na tyto stránky více čtenářů a že se aspoň někteří z nich zapojí do soutěže o (plnou!) láhev Březí kozy :-)


5. října: Dvě knihy pro malé/mladé čtenáře

Znáte ilustrátorku Andreu Tachezy? Znáte medvěda Johana? Pokud ano, pak znáte i Kláru Pondělíčkovou, autorku nové knížky pro začínající čtenáře Co musejí morčata. Eda, Róza a Hugo zažívají svá morčecí dobrodružství, o nichž tatínkové a maminky nemají ani tušení.

Dobrodružství sourozenců Kiddových jsou ovšem úplně jiná. vyskytují se v nich piráti i tajemný poklad. Je to zkrátka čtení pro větší holky a kluky, kteří se nenechají zastrašit ani piráty, ani počtem stran.

4. října: CO POŘÁDÁ KNIHOVNA V ŘÍJNU?

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil v týdnu, který dneškem začíná, akci s názvem Týden knihoven.

Zatímco na celostátní úrovni je hlavním knihovním tématem udržitelnost, v naší knihovně se soustředíme na děti a pokusíme se je v pátek navečer udržet u pohádek a příběhů a v sobotu odpoledne u malování kamínků...

Noc s Andersenem je každoroční projekt na podporu dětského čtenářství, který vznikl v roce 2000 v knihovně v Uherském Hradišti a postupně se rozšířil po celé republice a přes hranice i do okolních států.

Vzhledem k nejistým epidemiologickým okolnostem a v našem případě i vzhledem k prostorovým možnostem knihovny místo skutečné pohádkové noci s přespáním v knihovně uskutečníme zhruba devadesátiminutový večer s pohádkami a příběhy pro předškoláky a mladší žáky. Přijďte v pátek 8. 10. v 18.30 hodin a uvidíte a uslyšíte!

Malování putovních kamínků doputovalo až k nám do březské knihovny. Nejen děti, která rády malují, si mohou vyzkoušet svou šikovnost v sobotu 9. 10. od 14 hodin. Kamínky a barvy jsou zajištěny, štětec si raději vezměte vlastní s sebou :-)

Vycházka s Veselými turistkami se koná 18. 10. Sraz je v 8 hodin na náměstí.

1. října: Jiří Suchý 90!

Dnes slaví Jiří Suchý devadesáté narozeniny. Jak? Koncertem v divadle Semafor.

V Divadle, které před 62 (!) lety založil, které od té doby řídí, pro které píše hry, skládá muziku, někdy i kreslí, a hlavně, ve kterém dosud hraje a zpívá.

I když se to zdá neuvěřitelné, Suchého písničky si mohl v šedesátých letech pobrukovat můj pradědeček (narozen 1887), stejné písničky s potěšením hulákají mí malí vnukové (narozeni 2015 a 2016) a zároveň tytéž písničky můžeme slyšet zpívat jejich vlastního autora na prknech Semaforu. Jiří Suchý = most přes šest generací!

30. září: Sešli jsme se v knihovně nad nálezem historických listin v našem zámku

Včera večer jsme se v komorním počtu sešli nad historickými listinami, které stavební dělníci objevili pod podlahou při rekonstrukci staršího křídla zámecké budovy.

Díky paní Kropáčkové jsme získali vhled do hospodářských poměrů vlachovobřezského panství od přelomu 17. století až do znárodnění a díky dobrodinci, který velice pomohl s luštěním starých rukopisů a zároveň nechce být veřejně jmenován, jsme se dozvěděli, co se píše v nejstarší nalezené listině z roku 1699.

Pro ty, kteří snad váhali s účastí, protože je v knihovně velmi málo místa, je následující fotografie důkazem, že při určité reorganizaci vybavení knihovny se v takto získaném prostoru může pohodlně sejít i více lidí.

Nové knihy z poslední zářijové nadílky tentokrát v tomto sloupci... Dvakrát romantika, první pokračování slavného Saturnina a dvě záhady: jeden výborný Miloš Urban (četli jste/viděli jste jeho Hastrmana?) a jeden thriller, po Čtvrté opici totiž následuje Pátá oběť. A pak se můžete těšit na Šesté dítě!

Milovníci Minecraftu si od včerejška přijdou na své i v naší knihovně!

29. září: Setkání nad nálezem historických listin na našem zámku

Během rekonstrukce vlachovobřezského zámku bylo pod podlahou nalezeno množství starých listin týkajících se nejen hospodaření zdejšího velkostatku, ale i běžného života lidí před třemi sty lety.

28. září: Den české státnosti neboli svátek svatého Václava

Věděli jste, že první zápis Svatováclavského chorálu, písně, která měla mimo jiné i funkci v pořadí druhé státní hymny (dnešními slovy, samozřejmě), se dochoval v Cronica ecclesiae Pragensis,kronice z doby Karla IV., jejíž autor měl pozoruhodné jméno: Beneš Krabice z Veitmile?

Chorál tehdy obsahoval pouze tři sloky a hned v první sloce objevíme starobylý tvar dnešního zájmena my: Svatý Václave / vévodo České země / kněže náš / pros za ny Boha / svatého Ducha / Kyrieleison.

24. září: Páťáci v knihovně

Páťáci si dnes v praxi vyzkoušeli, jak pestrá je práce knihovníka: hledali knihy, abecedně zařazovali knihy, balili knihy, psali o knihách, rovnali časopisy, razítkovali legitimace, a dokonce si i knihy půjčovali.

23. září: Seifert navždy!

Dnes by básník Jaroslav Seifert, jediný český nositel Nobelovy ceny za literaturu, oslavil 120. narozeniny.

23. září: První podzimní knihy čekají na své čtenáře

Nová Nora Roberts a román s chytlavým názvem Hledám Colina Firtha potěší nejspíš především čtenářky, které mají zálibu v romantických příbězích.

Třetí díl tetralogie Meč a Koruna se jmenuje Čas zrady. Nejste zvědaví, jak to bylo dál?

Cestou špendlíků a jehel je příběh z české současnosti od zajímavé české autorky.

A konečně jeden thriller, jeho autorem je vnuk slavného J. R. R. Tolkiena.


22. září: Přijďte na vernisáž Heleny Vanišové!

Paní Helena Vanišová, výtvarnice žijící a tvořící ve Vlachově Březí a čtenářka naší knihovny, v pátek 24. září 2021 v 17 hodin v Galerii Bomba zahajuje vernisáží svou výstavu s názvem Cestou, uspořádanou při příležitosti jejího životního jubilea.

Knihovna má proto v pátek otevřeno pro veřejnost pouze do 16.50 hodin.

21. září: Dvě knihy pro mladé čtenáře

Druhý a třetí díl Lichožroutů máme, první v knihovně chybí? Tak už ne, už máme všechny tři!

Poslední (nebo zatím poslední) díl fantasy série Dračí oči je tu:

Křehká rovnováha se začíná hroutit. Kargan a síla, která v něm dřímá, je obrovská. Nestane-li se zázrak, vše bude ztraceno. Vládu pramene totiž může zkrotit jen jiný pramen...

17. září: Není v té křížovce chyba?

V pracovní náplni knihovníka je vedle půjčování knih, jejich výběru, nákupu, registrace, řazení, obalování atd. atd. také informační služba. Znamená to, že knihovník má za úkol zodpovědět všechny smysluplné dotazy svých čtenářů i nečtenářů nebo se o to aspoň pokusit.

Dnešní dotaz vyniká nad obvyklý průměr: Je možné, aby v křížovce vyšlo, že Dostojevskij napsal nějakého idiota?

Ano, je to možné. Fjodor Michailovič Dostojevskij, jeden z nejvýznamnějších ruských spisovatelů, autor známý po celém světě, skutečně napsal román s poněkud nečekaným názvem: Idiot. Jeho hlavní hrdina, kníže Myškin, patří k nejdobrotivějším a nejbezelstnějším literárním postavám vůbec. Můžeme se divit, že ho tehdejší společnost oceňující peníze, moc a slávu považovala za idiota? Vždyť i dnes se cení vychytralí šíbrové, kteří dokážou optimalizovat své zisky i vliv.

A že se v názvu knihy objeví slovo společensky nevhodné? I to se stává. Povídková sbírka Petra Šabacha Hovno hoří se stala podkladem pro film Pelíšky, oblíbený Bernard Minier napsal thriller Zkurvenej příběh...

16. září: Knižní novinky v polovině září tentokrát vskutku září

Výborná Tana French a její Vetřelec, který nám dosud chyběl do série. Znáte Temnou zahradu? Tak to je ta autorka!

Zcela nová Shari Lapena a její Její konec slibují pořádnou dávku napětí.

Ken Follett zdraví své fanoušky: Večer a jitro.

Druhý díl romantické ságy Vinařství bude nejspíš opět na rezervační záznam.

A konečně Robert Bryndza, který opustil pro tuto chvíli (a přinejmenším pro jednu další, díl 2 totiž ještě není přeložený) svůj žánr drsně severské detektivky a překvapil. Jak překvapil, to se dozvíte, až přečtete jeho novou knížku ve výrazně růžové obálce.


15. září: Dvě knihy pro mladé čtenáře

Není třeba číst jen samého Poseroutku, druhý díl Třídního šaška je tady!

A k tomu fantasy Magisterium: Železná zkouška, první díl z pěti: Callum Hunt ví už odmalička, že pokud by se někdy zapletl s magií, znamenalo by to pro něj jediné - smrt. Jeho otec mu to ostatně nikdy nedovolí zapomenout. Když je Cal pozván k vstupním zkouškám do tajemné čarodějné školy jménem Magisterium, slíbí otci i sám sobě, že v testu dokonale propadne. Jenže... A jak to dopadne, musíte už zjistit tak, že se pročtete na konec.

9. září: Knižní čtvrtek: druhý zářijový

Očekávaná nová Klevisová je tu!

A také půvabné vypravování o starých šumavských křížcích, Gottland (na který se už jakou dobu chystá knihovnice), jedna romantika a jeden španělský bestseller mezi mnoha z anglo-amerického kulturního okruhu.

8. září: Instagramový profil knihovny

Webové stránky knihovny jsou v provozu už tři čtvrtě roku a v posledních měsících mají ve všední dny stabilní, dokonce mírně stoupající sledovanost. Díky vám všem, kteří se sem proklikáte nebo opakovaně proklikáváte!

K webu od samého začátku patří facebookový profil a také profil na Instagramu. Facebookovým fanouškům knihovna rovněž děkuje a digitálně jim mává :-)

Ale ten Instagram! #vlachovobreziknihovna Knihovnice na něj střídavě myslí a střídavě zapomíná, přesto tento odstrčený kousek virtuální reality březské knihovny získal k dnešnímu dni 118 sledovatelů (při 90 příspěvcích). Jsou to větším dílem knihovny a ti, jejichž prací/koníčkem je čeština nebo knihy.

Ovšem ve chvíli, kdy instagramový účet březské knihovny začala sledovat Národní knihovna České republiky (výš už to v oboru nejde, takže knihovna se cítí být velice polichocena) a ze Březí a okolí téměř nikdo, v tu chvíli bylo jasné, že něco je dobře a něco špatně.

Knihovně chybí místní reklama...

Proto knihovnice prosí všechny zdejší čtenáře a uživatele internetu, sdílejte informace o knihovně, jejích akcích nebo nabídce služeb, i když se vy sami se jich neúčastníte nebo je nevyužíváte.

7. září: Dvě knihy pro mladé čtenáře

Jedna dobrodružná romantika s cestováním v čase v kategorii young adult. A jedna detektivka pro starší žáky s působivými kresbami ilustrátora se poněkud robotickým jménem: TICHO762.

Vzkaz pro ty, kteří se chtějí z povinné četby vyvléknout pomocí některého z dílů neslavného Poseroutky. Zatímco Poseroutka má obvykle kolem 200 stran, Městečko Kytice má 84 stran, z toho 20 celostránkových ilustrací a zdaleka ne každá textová strana je úplná. Zkrátka šup do knihovny pro Městečko Kytice.


3. září: Zúčastněte se již devátého knihovního fotokvízu!

Knihovní místopisný fotokvíz vstoupil do svého devátého kola. Zářijový snímek je historický, ale nebojte se, otázka není těžká.

Vyhrát můžete jako vždy lahev Březí kozy, případně čokoládu. Své odpovědi pište zde. Na konci měsíce bude ze správných odpovědí vylosován výherce.

Vítězkou srpnového kola fotokvízu se stala paní Helena Dvořáková z Vlachova Březí a ochotně zapózovala i se svou výhrou před policí s novými knihami pro děti a mládež.

Knihovna obzvlášť děkuje milému panu sládkovi za ochotu, bez něj by tentokrát výhra nebyla :-)

2. září: První zářijový knižní čtvrtek

Tradiční pětice nových čtvertečních knih je tu!Čtenářky Radky Třeštíkové si jistě se zájmem přečtou, co si o životě (a možná o ní) myslí její manžel, totiž nejspíš již exmanžel.

A co ty další? Na čtenáře čeká monografie o jednom nepříliš známém, zato pozoruhodném Přemyslovci, pokračování příběhu Jakuba Krčína z Jelčan, závěr trilogie o statečné Gracelin a konečně kniha Jak se přestat hádat s dětmi, která by se na začátku roku mohla hodit.

1. září: Knihovna má otevřené dveře, stačí vejít...

V tomto školním roce se knihovna více soustředí na obnovu knižního fondu pro děti a mládež. Zároveň vzniká odděleníčko YOUNG ADULT, knih zaměřených na čtenáře ve věku kolem šestnácti let (to samozřejmě neznamená, že by si tyto knihy nemohli půjčit a s chutí přečíst i čtenáři starší).

První akce v prostorách knihovny se v tomto školním roce bude konat 29. září 2021, sejdeme se nad nálezy historických listin, které byly šťastnou náhodou objeveny během rekonstrukce zámku. Během podzimu, jak epidemická situace dovolí, je v plánu setkání se spisovatelem Ondřejem Fibichem, povídání o slavných jihočeských rodácích s dr. Martinem Nekolou a výhledově také beseda o mlýnech a mlynářích ve Březí a v okolí. V sobotu 9. října od 14 h je možné si v knihovně namalovat kamínek a třeba ho pak vzít s sebou na výlet.

31. srpna: Co může knihovna nabídnout vedle hromady detektivek/thrillerů a nejnovějších romantických příběhů? A ano, nezapomínejme na povinnou četbu... Je libo Jiráska?

Knihovny, zvlášť městské/obecní knihovny (dříve lidové, veřejné ap.), se v posledních letech odklánějí od konceptu příjem/výdej knih a postupně se stávají místem pro nejrůznější aktivity a především místem pro setkávání. I když zrovna s tím setkáváním koronavirus pořádně zatočil...

Co tedy naše knihovna může nabídnout už dnes ve svých prostorově i epidemiologicky omezených podmínkách?

Půjčování knih z vlastního knižního fondu.

Reprografické služby v rámci stávajících technických podmínek.

Meziknihovní výpůjčky. Tato služba se během koronavirové pandemie velice zefektivnila. Knihovna může požádat kteroukoli knihovnu v ČR včetně Národní knihovny v Praze a Zemské knihovny v Brně o zapůjčení prezenčně dostupného titulu. Není třeba jezdit kdovíkam, taková kniha obvykle za tři dny leží ve Březí v knihovně na stole. Národní knihovna začíná rozjíždět i projekt zaměřený na digitalizované dokumenty, které by prostřednictvím lokálních knihoven byly k dispozici jejich čtenářům. To je obzvlášť skvělá zpráva pro studenty a amatérské badatele!

Informační služba. Knihovny a knihovníci mají milou povinnost zodpovídat čtenářům a návštěvníkům knihovny všechny relevantní dotazy týkající se nejen literatury, ale i např. státní správy a dalších praktických i teoretických záležitostí. A protože zdejší knihovnice je po vzoru Pipi Punčochaté nadšený píditel, asi nezodpoví dotaz týkající se její hmotnosti (nerelevantní), ale pokusí se zjistit, kolik může podle současné vědy vážit naše galaxie (relevantní).

Spolupráce se školou a dalšími institucemi. V tuto chvíli startují přípravy na 100. výročí vzniku veřejné knihovny ve Vlachově Březí v roce 2022. Knihovna prosí všechny, kteří by k tomuto tématu mohli přispět nějakou informací, fotografií či dokumentem, ať se ozvou.

Kulturní a vzdělávací akce. V tomto směru naše knihovna vyčkává. Z posledního projevu ministra zdravotnictví vyplývá, že na podzim může být kdovíjak, takže plány v tomto směru zatím zůstávají velmi skromné. O tom víc zítra.

Donáška knih domů. Tato bezplatná služba funguje už od začátku roku a pravidelně ji využívá několik čtenářů. Stačí se domluvit telefonicky, e-mailem či osobně.


◼ 30. srpna: Knihovna gratuluje k narozeninám milé paní Heleně Fraňkové, zdejší emeritní knihovnici, a přeje jí, aby si další dlouhá léta zasloužilého odpočinku užila ve zdraví a v dobré náladě se svými dětmi, vnoučaty, pravnukem, na své zahrádce, na výletech s turistkami, mezi přáteli, s pejsanem a kočičákem a tak dále a tak dále.

27. srpna: KUK DO KNIHOVNY v Písku. Nejkrásnější knihovna mezi všemi nejkrásnějšími knihovnami stojí na Alšově náměstí v centru Písku. Zvenku budova knihovny (dříve škola) vypadá jako každá jiná opravená stavba z počátku 20. století. Ale stačí otevřít dveře a čtenář i nečtenář jen zírá...

Kavárna v atriu (mimochodem, výborné dortíky), moderní vstupní hala, kouzelné dětské veleoddělení, spojení moderního s historickým v části pro dospělé čtenáře, spousta nápaditých či vtipných detailů. A ta čtenářská zákoutí... Ach! Tak má vypadat velká městská knihovna v 21. století. Jako místo otevřené pro všechny, kde je radost pobýt i pro ty, kteří nechtějí číst.

26. srpna: Největším tahákem (a také nejdražším) posledního srpnového knižního čtvrtka v naší knihovně je suverénně velká (obří!) výpravná kniha Má cesta za štěstím, autobiografie Karla Gotta.

Jedna česká historická kriminálka a jedna severská detektivka, další díl z cyklu Erika Falcková & Patrik Hedström, zastupují čtenářsky nejoblíbenější žánr v tomto roce.

Dva americké romány se zabývají především vztahy, první z (velmi) romantického hlediska, druhý z pohledu velice realistického.

Pokud jste zvědavi, jaké měl Karel Gott dětství, jak prožíval první úspěchy v divadle Semafor, tehdy mnohem slavnějším, a jak se z hubeného ušatého kluka vyklubal elegán známý nejen v tehdejším Československu, bude třeba se zapsat do seznamu čekatelů: v knihovně, e-mailem nebo na FB. O knihu je totiž velký zájem.

Zkrátka na Goťáka se zase stojí fronta!

25. srpna: V knihovně pokračuje práce na novém značení knih a kontrola on-line katalogu, aby knihy byly připraveny nejen na nový elektronický knihovnický systém, ale i na pomaličku se blížící stěhování.

Zatímco titulům z fondu pro dospělé čtenáře zůstávají bílé štítky s prvními třemi počátečními písmeny autorova příjmení nebo s číslem mezinárodního desetinného třídění, knihy pro děti a mládež budou barevně rozlišeny do čtyř skupin.

Žluté budou pohádky, červené pak knihy pro nejmenší děti a začínající čtenáře. Zeleně budou označeny tituly pro pokročilé dětské čtenáře (sem tedy patří například tak oblíbený Poseroutka). A konečně modré knihy jsou zaměřeny především na skupinu, kterou knihkupci v posledních letech nazývají young adult, tedy mladí téměř dospělí či dospělí čtenáři.


20. srpna: Knihovna srdečně děkuje rodině Fenclových za darované knihy. Stará knížečka na snímku, kdysi vyřazená z březské knihovny, dnes víc než obsahem zaujme starými razítky. Vítejte zpátky v knihovně, Konopišťský pane!

19. srpna: Čtvrteční knihy jsou dnes zcela v režii knihkupectví Kosmas...

19. srpna 1884 u nás ve Vlachově Březí zemřel ve věku 71 let Jakub Bursa, zedník, stavitel, lidový umělec a význačný představitel jihočeského selského baroka.

17. srpna: Josefu Dobrovskému, katolickému knězi a jednomu z největších nadšenců pro češtinu, který by dnes oslavil 266. narozeniny, vděčíme za to, že my Češi mluvíme, píšeme a čteme česky a že český jazyk není jen regionální hobby hrstky staromilců (jako u lužické srbštiny v Horní a Dolní Lužici) nebo předmět bádání mnohem menší hrstky slavistů se zálibou v jazykové archeologii (jako u vymřelé polabštiny).

Dobrovský v dobách, kdy to bylo s češtinou opravdu dost nahnuté, sepsal Zevrubnou mluvnici jazyka českého, aby svým učeným přátelům i nepřátelům (a taky trochu sobě) dokázal, že čeština má stejně velký potenciál jako ostatní kulturní jazyky tehdejšího světa.

Že za tuhle velkou službu dodnes platíme obtížnými i/y, je vlastně docela slušná cena. Bez Dobrovského bychom totiž nejspíš psali po německém vzoru samá dlouhatánská slova jako například Rechtsschutzversicherungsgesellschaften... A to ruku na srdce, milí čtenáři, by málokdo chtěl :-)

Životopisný román Ani abbé, ani modrý o filologovi a zakladateli slavistiky Josefu Dobrovském si můžete půjčit dokonce i v naší knihovně.

16. srpna: Strakonická knihobudka

Ve Strakonicích za kostelem svaté Markéty, tedy v samotném středu historického města, vyrostla na kraji parčíku knihobudka. A není to ledajaká knihobudka! Tahle totiž vedle toho, že je chytrá, má vtipně regionálně-výchovný design. Prostě Šmidingerova knihovna jede...

Uvnitř knihobudky jsou volně k dispozici knihy, jak jinak... Naše knihovna tak získala výborný román Jarmily Glazarové v šedesátkovém vydání (už máme Hrabala ze stejné edice) a také knihu o etiketě. O současné etiketě. Ta se může hodit, když člověk musí vystoupit ze své komfortní zóny a vypravit se kupříkladu pro státní vyznamenání a řešit, co si vzít na sebe, aby nevypadal jako jistý nejmenovaný, který do Vladislavského sálu dorazil v teplákové mikině...


13. srpna: Třináctého pátek...

Třináctého pátek obvykle upoutá i ty nepověrčivé: šťastný, nešťastný, zajímavý, trapný. Zkrátka třináctka má mezi prvočísly své speciální místo, podobně jako (nebo opačně než) sedmička.

V naší knihovně knihovně je v tuto chvíli k zapůjčení právě sedm (opravdu sedm) tiulů, jejichž název začíná třináctkou.

Naší nejstarší třináctkovou knihou je Neffova Třináctá komnata (první vydání v roce 1944), psychologický román natolik slavný a s natolik chytlavým názvem, že své jméno propůjčil známému dokumentárnímu seriálu. Naopak nejmladší třináctkovou knížkou je romanticky tajemný Třináctý příběh, který potěší zejména čtenářky.

12. srpna: Těšíte se na nové knihy? Čtvrteční kousky jsou tu!

Pro čtenáře, kteří milují příběh s tajemstvím z alternativní historie, napsala autorská dvojice Monaldiová + Sorti historický thriller umístěný do doby Leonarda da Vinci.

Kdo by odolal anglickému panství, anglickému humoru a patřičné dávce romantiky? Dědictví je první kniha z třídílné série Panství Daringham Hall...

Vzpomínáte na slavný Polańského šedesátkový hororový film Rosemary má děťátko s Miou Farrow v hlavní roli? A říkali jste si také: Porodila nakonec ďábla, nebo neporodila? Možná vám volné pokračování Rosemary a její syn dá na tuto otázku konečně odpověď. Nebo taky ne... (Knihovna děkuje tímto dárci knihy.)

Bestseller Ještě než umřu není zrovna veselé čtení, stejně tak další z knih Patrika Ouředníka není zrovna lehké čtení. Přesto obě knížky mohou být inspirativní: jedna v plánování budoucnosti a druhá v zamýšlení se nad minulostí.

11. srpna: S jistým zpožděním (které knihovnice svádí na svou nedávnou dovolenou) je tu srpnová kvízová fotografie a k ní náležející otázka.

Červencovým vítězem se stal pan Miroslav Zíka z Vlachova Březí.

10. srpna: Pokud jste zvědaví, jak se čtenáři dostanou do plánované knihovny ve druhém patře zámku, na těchto snímcích uvidíte obě možnosti: dobové schodiště a současný výtah.

A pokud jste zvědaví, jak si vedou stavbaři a řemeslníci, pak se podívejte na čerstvý příspěvek na FB nebo na historii rekonstrukce zde.


9. srpna: Víte, že dnes slaví milovníci knih svůj svátek?

A víte, že ti milovníci knih, kteří knihy skutečně pravidelně čtou, mají dvaapůlkrát menší pravděpodobnost, že se u nich ve vyšším věku projeví Alzheimerova choroba?

Takže knihovnice dnes, v posledním dni své dovolené, běžela do knihovny vyfotografovat kus hromady knih, které břežští milovníci knih vrátili v uplynulém týdnu.

Dalších 14 000 titulů čeká na své čtenáře od úterý 6. srpna zase v obvyklém čase stále na stejné adrese.

Každopádně: Vari od našeho prahu, Alzheimere!

6. srpna: KUK DO KNIHOVNY ve Volarech.

Také volarská knihovna se potýká s místem, problematickým prostorem a řadu let čeká na větší rekonstrukci. Přesto dokáže být inspirací: leporela pro nejmenší v barevných košících a především knihokamínkovník, který zve malé i velké k tvůrčí činnosti, což je hodné následování.

◼ 4. srpna: Středeční foto čtvrtečních novinek, které si můžete přijít vypůjčit tento pátek 6. 8. :-)

Do té doby je knihovnice bohužel off-line.

29. července: Čtvrteční novinky jsou tu a těší se na své zítřejší čtenáře.

Přeběhlík Siegfrieda Lenze je mimo jiné pozoruhodný tím, že poprvé vyšel více než padesát let poté, co ho jeho autor dokončil.

Anotaci k tomuto nevšednímu příběhu najdete zde.


26. července: Poslední červencový a první srpnový týden bude knihovna otevřená pouze v oba pátky, a to po celý den.

Čtenáři se nemusejí strachovat, že by kvůli knihovnické dovolené přišli o čtvrteční nové knihy. Ty si mohou přijít vypůjčit jak v pátek 30. července, tak v pátek 6. srpna.

23. července: KUK DO KNIHOVNY v Husinci.

Husineckou knihovnu čtenář objeví po troše pátrání v zadním traktu budovy radnice na náměstí, a pokud se nenechá odradit kontrolním/detekčním rámem, přivítá ho klenutý prostor oddělení pro dospělé (vzadu parádní cihlová klenba!), slunnější oddělení pro děti a samozřejmě milá paní knihovnice.

Inspirativní jsou police s označenými knihami z prachatického výměnného fondu.

21. července: Knižní čtvrtek tentokrát ve středu. Pět nových knih spojuje pět výrazných hlavních hrdinek, čtenáři se na ně můžou těšit už tento pátek!

Knihovnice je zvědavá jednak na bílou knihu s poněkud provokativním názvem Žena, která napsala Bibli, protožežidovský humor je zkrátka židovský humor, a jednak na černou knihu Kdo pohne osudem, která spadá do kategorie fanfiction. Je fascinující, že některé příběhy pohltí čtenáře do té míry, že neodolají a sami se pustí do psaní jejich pokračování či variací.

20. července: Knihovna má v krátké době znovu milou příležitost poděkovat za darované knihy. Dárcem je tentokrát MUDr. Vladimír Ščigel, Ph.D.  


19. července: KUK DO KNIHOVNY v Netolicích. Na skok ve staré červené škole s rozsáhlým knižním fondem a milou paní knihovnicí, jak jinak...

18. července: Archivace.

Jistě jste si všimli průběžných aktualizací jak knihovního webu, tak facebookového profilu knihovny. Knihovnice se snaží o aktualizace každý všední den a téměř pokaždé to vyjde :-D

Webová stránka knihovny je i nyní, po více než půlroce, stále ve výstavbě. Je to dáno mimo jiné tím, že současná platforma Webnode, které tímto děkujeme za bezplatnou podporu, je postavena na vizuálním kontaktu, kdežto knihovna přece jen pracuje víc s textem. Poskládat proto textový web do obrázkových šablon (máte je ale pěkné, Webnode!) bývá někdy oříšek, navíc je třeba šetřit místem, prostor na disku limitovaného balíčku je 100 MB, takže hlavní metodou je strategické plánování (v překladu: kam s těmi velkými fotkami).

Během dnešního nedělního odpoledne se podařilo zkompletovat, místy dokonce resuscitovat archiv denních knihovních zpráv, k nahlédnutí je zde.

Ve výhledu jsou úpravy a především doplnění rubrik Vlachovo Březí literární a a Významné osobnosti, aby nebyly tak odstrčené a hlavně téměř prázdné...

Bolavým místem je rubrika e-rozcestník, mnohé odkazy kvůli různé míře zabezpečení ne vždy fungují, nebo dokonce nefungují vůbec, stejně tak odkazy na této stránce níže.

16. července 2021: KUK DO KNIHOVNY ve Vacově.

Ve Vacově je vidět, že komu se nelení, tomu se i v knihovně zelení. Vkusné moderní řešení interiéru obecní knihovny laděného do šeda a zelena, dost prostoru pro čtenáře i pro knihy a velice milá paní knihovnice. Vacovská knihovna nemá prostě chybu!

15. července 2021: Knižní čtvrtek je tentokrát celý ve žluté. Podle nově zavedeného tematického třídění tato barva značí historickou prózu, tedy především historické romány.

Václav Křístek obdržel za svou knihu Cesta na poledne Literární cenu Knižního klubu a v kategorii objev roku nominaci na ocenění Magnesia Litera. Příběh Jakuba Krčína, významného stavitele jihočeských rybníků, je zajímavý pro čtenáře nejen v jižních Čechách. Milovníky četby s pokračováním jistě potěší, že po Cestě na poledne následují další dva díly.

Ivanhoe, to je vskutku historický historický román slavného skotského romanopisce Waltera Scotta. Pro čtenáře, kteří milují rytířská dobrodružství a pořadný kus romantiky, tuto knihu nově vydalo nakladatelství LEDA.

Ani v pokračování příběhu o dívce Gracelin (Sbohem, Irsko) nechybí láska, stejně tak v historické detektivce Zakázané dotyky.

Z nedávné tragické historie Evropy čerpá útlý román s autobiografickými prvky Kindergarten.


14. července: Tento půvabný starý atlas ptáků, toto neméně půvabné vydání Smetanovy Prodané nevěsty s obálkou Karla Svolinského a celou hromadu další knih darovala naší knihovně zdejší rodačka MUDr. Blanka Zoubková. Patří jí velký dík!

Všimněte si, nač míří žlutá šipka: BEDŘICH PRŮCHA, ředitel kůru - kapelník, Vlachovo Březí 36.

◼ 13. července 2021: KUK DO KNIHOVNY ve Čkyni.

Knihovna natěsnaná v prostoře čkyňského zámečku je přinejmenším třikrát menší, než by si knihy i knihovnice zasloužily. Knihy, stohy knih, hromady knih, krabice plné knih, kam oko pohlédne... Přesto se milá paní knihovnice ve své knižní záplavě orientuje, ba co víc ― úspěšně pracuje s výpůjčními soubory z prachatické (dříve okresní) knihovny. Čkyňský způsob bedýnkového výdeje pro nejzdatnější čtenáře je velice inspirativní.

◼ 12. července 2021: Plánování plánů.

Naše knihovna je, co se týká akcí, tak trochu v pozici staré dobré chytré horákyně: pořádat/nepořádat, zvát/nezvat, plánovat/neplánovat, slibovat/odvolávat, a to všechno v době, kdy se rozvolňuje/nerozvolňuje.

Ve výhledu jsou proto v tuto chvíli jen takové akce, které se snadno svolají a zároveň snadno odvolají (pan Fibich promine). Plánovaná, odsunutá, znovu plánovaná a znovu odsunutá beseda s Vlastimilem Vondruškou, na kterou se mnozí čtenáři těšili, se opět posouvá do nejisté budoucnosti...

Tak či tak na liště těchto knihovních webovek (viz červená šipka na snímku) přibyla nová rubrika s příhodným koronavirovým názvem BYLO NEBYLO, kde můžete sledovat, co se v knihovně dělo, co by se dělo a co se bude dít.

◼ 9. července 2021: Dnes by Jan Neruda oslavil 187. narozeniny.

Na snímku je vydání Nerudovy sbírky Balady a romance, jejíž přinejmenším dvě básně úzce souvisejí se Březím. Víte, o které básně se jedná?


8. července 2021: Knižní čtvrtek a s ním tentokrát pořádná dávka napětí... Jarní oběť se zdá jako jasný favorit, nebo snad Špatná sestra? Či spíš nebezpečně organizovaní Stalkeři, tajemná Fieldingová nebo Temní muži jako pokračování Oběšených psů?

6. července 2021: Protož diem to k svědomí, že bych znal cizozemce odkudkoli, v jeho ctnosti an viece Boha miluje, a o dobré stojí než moj vlastní bratr, byl mi milejší než bratr. A proto kněží dobří Engliši jsou mi milejší než nestateční kněží čeští, a Němec dobrý milejší je než bratr zlý.

Autorem tohoto pro vnější svět otevřeného citátu je M. Jan Hus, náš soused. I dnes by zřejmě hořel za pravdu.

5. července 2021: Tohle napsal Konstantin Filozof, u nás známější jako Cyril, v druhé polovině 9. století. Nebo včera?

Nahé jsou všechny národy bez knih

a nemohou zápolit beze zbraně
s protivníkem našich duší,
uchystané za kořist věčných muk.
Nuže národové, kteří nemáte rádi nepřítele
a jste odhodláni mocně s ním zápolit,
otevřte dokořán dveře rozumu (...)

◼ 1. července 2021: Vítězkou červnového kvízu se stala paní Osvaldová.

Knižní čtvrtek, s ním první červencová nadílka. A knihovna je i o prázdninách otevřená!


◼ 25. června: Půl roku knihovnicí. Nebo jak J. K. Horák s oblibou říká/píše: ředitelkou Městské knihovny Jana Vlastislava Plánka Vlachovo Březí.

Co se tedy v uplynulém roce v knihovně dělo, když všude číhal koronavirus a téměř nic normálně nefungovalo?

Více zde.

A jaké jsou plány knihovny na léto? Veskrze nerudné. Nechejte se překvapit!

◼ 25. června: Knihovna bude po dobu školních prázdnin otevřená v obvyklých časech, tedy v úterý, ve středu i ve čtvrtek odpoledne a v pátek celý den.

Knihovna bude v pátky otevřená bez ohledu na probíhající dovolenou. Pokud se budete chtít ubezpečit, že se nebudete v letních vedrech/lijácích šplhat do kopce marně, telefonujte nebo pište.

24. června: Čtvrteční nadílka knih je opět tady! Tentokrát už kompletně s novými štítky a s barevným tematickým značením: žlutá je historie, růžová romantika a červená barva krve ― jak jinak ― detektivky, krimi a thrillery. 

◼ 22. června: PASOVÁNÍ PRVŇÁČKŮ NA ČTENÁŘE

Dnes dopoledne v galerii Bomba proběhlo pasování prvňáčků 1. A a 1. B třídy na čtenáře. Rytířský slavnostní ceremoniál zahájila žákyně pátého ročníku Míša Švancarová hrou na kytaru a k ní se statečně přidaly dvě šikovné prvňačky se svými flétnami.

Noví rytíři knih obdrželi od svých paní učitelek nejen pasovací formuli, ale také pěknou knížku, kterou pro prvňáčky připravila Národní knihovna ČR ve spolupráci s nakladatelstvím Triton a knihovnickou organizací SKIP.

Malí čtenáři se následně vypravili na návštěvu do knihovny a slavnostní pasování zakončili vlastnoručními památečními podpisy a malou dobrůtkou.

Knihy i knihovnice se těší, že se rytířští čtenáři brzy do knihovny vrátí s vyplněnou přihláškou a spřátelí se s knihami na celý život.

Další foto najdete na FB.


◼ 18. června: KUK DO KNIHOVNY v Blatné. Výprava do Městské knihovny Blatná byla inspirativní a velmi příjemná: milá paní knihovnice, vkusně řešený prostor v přízemí budovy muzea na náměstí, vtipně repasované regály ― a ten výpůjční pult! Další foto viz FB.

◼ 17. června: Čtvrteční novinky v knihovně! Jedna kniha regionální, jedna klasika, jedna výborná detektivka, jedna dobrodružná a nakonec jedna romantika.

◼ 16. června: Zemřel PhDr. Václav Starý, prachatický archivář, který pro Vlachovo Březí uspořádal rozsáhlý jubilejní sborník.

◼ 14. června: Trocha pozdně jarní nostalgie... Staré pohlednice v lepším rozlišení si můžete prohlédnout zde.


◼ 10. června: Knihovnice má sice ještě dnes dovolenou (knihovna je tedy ještě zavřená), ale nové knihy jsou tu jako každý čtvrtek. Těšit se na ně můžete už zítra od 8.30 do 17.30 hodin. 

◼ 8. června:

◼ 4. června: V naší knihovně nastává éra barevného třídění. Nové knihy automaticky, starší postupně, pomalu, pomaličku... Při dvaceti titulech denně je to práce nejméně na tři roky.

◼ 3. června: První červnový čtvrtek a jeho nové knihy.


◼ 2. června: Červnová kvízová otázka je tady!

Květnovou kliku se lví hlavou můžete vyzkoušet/obdivovat v Plánkově ulici a také ji můžete srovnat s velmi podobnou klikou v Pražské ulici.

Vítězem v květnu se stala paní Blažena Havlanová z Vlachova Březí.

◼ 1. června: DEN DĚTÍ a dětské knihy

První pokronavirová akce v knihovně. Či spíš akcička. Sečteno a podtrženo: 21 účastníků, dvě nové čtenářky, několik vyluštěných bludišť a hádanek, košíček dobrot a především celkem 25 nových knih pro malé i velké čtenáře.

◼ 31. května: DĚTSKÝ DEN V NAŠÍ KNIHOVNĚ

Znáte Dlouhou punčochu? Ne Pipi Dlouhou punčochu, ale speciální dětské knihkupectví Dlouhá punčocha. Právě z tohoto knihkupectví přišel do naší knihovny balík knížek ke Dni dětí. Copak do něj knihkupkyně Zuzka a Marcelka asi zabalily?

Přijďte se podívat v úterý 1. června, knihovna bude otevřená od 11 do 18 hodin a na malé, velké i největší děti tu budou čekat knížky, malé sladkosti a možná i nějaké překvapení.

◼ 28. května: KUK DO KNIHOVNY v Praze 4. Městská knihovna v Praze přednedávnem otevřela pobočku Jezerka v bývalé budově KB v Michli. A interiér se náramně povedl. Další foto viz FB.


◼ 27. května: Poslední květnový knižní čtvrtek je tu!

Bezpečnostní opatření vyvolaná výhrůžkami dosud anonymního vyděrače bohužel i nadále trvají. V tuto chvíli bude čtenářům umožněn přístup do budovy školy pouze v otevírací době knihovny, a to jen ke skleněným dveřím ZUMŠ. Dále je nutné klepat, bouchat nebo nejlépe telefonovat ― zapeklitou situaci škola jistě brzy vyřeší instalací zvonku přímo do knihovny...

◼ 26. května: Úlovek z Chrobol: Výborní Hoši z Brazílie od neméně skvělého Iry Levina, příjemné čtení od Thorntona Wildera, autory vynikající novely Most Svatého Ludvíka krále, dvě klasická díla výměnou za starší a opotřebované výtisky a konečně jeden retro kousek z šedesátých let.

◼ 24. května: Sobotní KNIHOBRANÍ v Chrobolech.Poprvé v tomto roce proběhlo ve společenském sále chrobolské hasičské zbrojnice Knihobraní.

Manželé Šedinovi z Chrobol tímto způsobem dávají druhou, nebo dokonce další šanci knihám, které jejich majitelé z nejrůznějších důvodu nechtějí. Návštěvníci si mohou vybrat opravdu z velkého množství beletrie, dětských knížek, populárně-naučné či odborné literatury. Většinou se jedná o knihy starší a použité, ale najdete mezi nimi i nové kousky, rozhodně však nečekejte nějaké špinavé saláty.

Knihobraní funguje na principu knihobudky, tedy zdarma,. Knihy můžete přinést, odnést nebo vyměnit.

Vybrala knihovnice něco do knihovny? Na odpověď si čtenáři počkají do středy...

◼ 21. května: Mimořádná antikvární nadílka! Jedna detektivka s ochrnutým a zároveň geniálním kriminalistou Lincolnem Rhymem (vzpomínáte na film Sběratel kostí na motivy knihy téhož autora?), jeden kousek do sbírky knih o Nerudovi, dvousvazkový sebraný Havlíček Borovský (starší vydání, ale výborné), jeden duchařský příběh, tři knížečky pro starší žáky, regionální Světáci o cirkusových hudebnících a malířích, kteří z Pošumaví vyráželi za výdělkem do světa, a konečně Jostein Gaarder (kdo nečetl Principálovu dceru, jako kdyby nebyl :-) ).


◼ 20. května:  A je tu opět knižní čtvrtek! Můj favorit je ta tenká tmavá dole, o generálu Eliášovi, jediném předsedovi vlády na světě, kterého nacisti popravili. Ano, existovaly kdysi doby, kdy i český premiér byl hrdina.

(Shodou okolností jsme kdysi s manželem bydleli v bytě, či spíše v části rozděleného bytu, kde se Alois Eliáš v roce 1890 narodil.)

◼ 19. května: Další navštívenou knihovnou je MK Dobříš, knihovna s nápaditým interiérem, pěkným webem a polohou tak trochu z ruky mimo centrum.

Za pozornost stojí využití vyřazených knih a starých evidenčních lístků a také pianino tvořící dominantu dětského oddělení.

Další fotografie zde a především na FB.

◼ 18. května: Že antikvariáty jsou pochmurná skladiště plná starých zatuchlých knih? Kdepak! Takový První podzemní antikvariát poblíž pražského Masarykova nádraží je místo nečekaně veselé se spoustou zajímavých knížek. Na mimořádnou antikvární nadílku se můžete těšit tento pátek. 

◼ 14. května: Práce na březském zámku utěšeně pokračují, a tak je třeba začít přemýšlet o vnitřním uspořádání budoucí knihovny. Proto vzniká nový malý seriál KUK DO KNIHOVEN.

První navštívenou knihovnou je strakonická Šmidingerova knihovna umístěná v historických hradních prostorách.

Milé kolegyně knihovnice se pochlubily novým lenošivým zákoutím s křesílkem a postěžovaly si na nedostatek místa pro knihy ve volném výběru (tento stesk zřejmě bude velmi častý...).

Nejinspirativnější poznatek ze Strakonic: police s úložným prostorem pro časopisy.

Další foto viz FB.


◼ 13. května: Nové knihy jsou tu! Na kole z Prachatic až na jih Afriky? Že to nejde? Přečtěte si cestopis Tadeáše Šímy.

◼ 12. května: Před 209 lety se v Londýně v rodině jistého makléře narodilo v pořadí dvacáté (nikoli však poslední!) dítě, ze kterého vyrostl pozoruhodný básník Edward Lear, který proslavil nonsensový limerick po celém světě. Přinejmenším tam, kde lidé milují bláznivé a hravé říkačky.

V pošmourném počasí, jako je dnes, stačí dvě tři básničky o některém z Learových potrhlých dědečků a hned je na světě veseleji :-)

◼ 11. května: Auto plné darovaných knih... Jestlipak mezi nimi bude nějaký poklad? 

◼ 6. května: Čtvrteční novinky v naší knihovně! Jeden thriller, jedna kniha blízce regionální, jedno lehčí čtení od české autorky, jeden Gaarder pro děti 12+ a především jedna opravdu dobrá česká/moravská detektivka. Autor František Šmehlík je mladý muž s dlouhou spisovatelskou budoucností a my čtenáři se jistě můžeme těšit, že neusne na jeleních vavřínech, bude psát dál a lépe a lépe.

Kdo přijde první na to, proč knihovnice chválí právě tohoto autora, vyslouží si v knihovně zvláštní odměnu :-)


◼ 5. května: Nový úlovek ze staré pozůstalosti přímo do našeho regionálního oddělení: historický román o Jakubu Krčínovi čeká na věrné čtenáře jihočeské historické prózy.

3. května: Lehce opožděné vyhlášení vítěze dubnového kvízu. Lahev piva opět vyhrává paní Marcela Furbachová z Vlachova Březí.

A tady je květnová kvízová fotografie.

◼ 2. května: Trocha poezie nikoho nezabije (jak říká Jiří Suchý v jedné své písni/básni), a tak se budeme v levém sloupci potkávat se Skácelovými čtyřveršími ze sbírky Oříšky pro černého papouška.

1. května: První máj, lásky čas Karla Hynka, to že už by bylo po všech těch letech klišé? Kdepak! Rozsáhlá a složitě komponovaná lyricko-epická skladba neztrácí ani dnes na kouzlu a už vůbec ne na významu.

V naší knihovně si můžete půjčit mimo jiné i vydání Máje s grafikami Jaroslava Šerých.

30. dubna: Kdy jindy se pustit do čtení Žítkovských bohyní než dnes, když s pálením čarodějnic je to letos tak nějak podivné, v překladu: nelegální.

(Osobně bych ovšem dala přednost Vyhnání Gerty Schnirch od téže autorky.)

◼ 29. dubna: Poslední dubnový knižní čtvrtek je tu!

◼ 27. dubna: A trocha dnešní zámecké reality...

23. dubna: Trocha vlachovobřezské nostalgie... Další pohlednice jsou tu.

P. S. Noviny NOVÉ KNIHY, které vidíte pod pohlednicemi, vyšly v červenci 1965 a nedávno se našly v zámku pod podlahou. Všimněte si na razítku, že tehdy bylo možné telefonovat do Prachatic na telefonní číslo 96!.


14. dubna: 

Milí maturanti, vy současní i vy minulí,

 tu a tam někdo z vás (či z vašich rodičů) přijde nebo zatelefonuje do knihovny, že do školy potřebuje (obvykle velmi nutně) určitou knížku. A vzápětí se bohužel zjistí, že knihovní výtisk se někam nenávratně zatoulal. Zkrátka není. Takhle se například vytratili celkem tři Krysaři... Knihovna vás proto prosí o vaše seznamy četby k maturitě nebo jiné doporučené/povinné literatury, aby bylo možné zkontrolovat stavy knižního fondu a případné chybějící výtisky doplnit. Pište prosím na vlachovobrezi.knihovna@email.cz.

Čtenáři vám jistě budou vděční, stejně tak knihovnice

P. S. Krysaře, O myších a lidech a Ostře sledované vlaky už zase máme.

12. dubna: Ode dneška jsou knihovny pro veřejnost otevřené!

Co to znamená pro vlachovobřezské čtenáře? Naše knihovna se vrací k běžnému předcovidovému provozu, má pro veřejnost otevřeno v obvyklých hodinách a mohou se v ní zatím setkat nejvýše tři čtenáři opatření respirátorem.

Protože ani Vlachovu Březí se fake news (dříve drby) nevyhýbají, knihovnice se pokusí tři z nich uvést na pravou míru: 

  • Knihovna stále sídlí v budově zdejší ZUmŠ. Ano, do zámku se bude stěhovat, ale až bude rekonstrukce zámecké budovy zcela dokončena. 
  • Provoz knihovny nebyl letos vůbec přerušen, z nařízení vlády bylo možné půjčovat/vracet knihy pouze prostřednictvím výdejního okénka, v našem případě dveří. Skutečnost, že některé knihy se na přechodnou dobu ocitly v šatně ZUmŠ, v žádném případě neznamená, že knihovna nefungovala, že se stěhuje, nebo dokonce že se ruší! 
  • Knihovnice neměla tři měsíce prázdnin. Omezení provozu využila k tomu, že přebrala, protřídila a přeorganizovala knižní fond, tedy všech 13 936 knih. V bývalém knihovním skladu vzniklo v rámci omezených prostorových možností pohádkové odděleníčko pro nejmenší čtenáře. Přijďte se podívat! 

◼ 8. dubna 2021: Kdopak se to dnes vypravil do knihovny? Asi ze své pozorovatelny na pivovarském komíně viděl, že právě ve čtvrtek přibývají nové knížky... Vybrat si můžete zde: https://vlachovobrezi.knihovna.cz/p-knizni-ctvrtek/.

◼ 7. dubna 2021:

1. dubna 2021: Výhercem březnového kvízu je Josef Malík. Pivo nebo čokoláda na něj čeká po Velikonocích v knihovně Dubnovou kvízovou otázkou najdete zde: https://vlachovobrezi.knihovna.cz/fotokviz/ .

Březnová knižní nadílka Březen: s knihou zalezem! je za námi a na trávníků leží knížky běžného knižního čtvrtku: tentokrát především regionálně zaměřené. I v té Nerudově korespondenci si můžeme přečíst, co psala Aničce Tiché do březského zámku... 

 31. března 2021: Poslední z březnové nadílky k Měsíci knihy a čtenářů je tu! Knížku 31/31 napsal Jihočech Karel Pecl, tehdy pracovník Prácheňského muzea v Písku, a jde o cestopis. 


30. března 2021: Překrásně typograficky vyvedená kniha o písmu, taková je knížka 30/31. 

 29. března 2021: Anglosaský literární svět je stále okouzlen dílem Jane Austenové do té míry, že na motivy jejích knih vznikají další a další texty, jako je např. knížka 29/31.

Knihkupectví martinus.cz vyhlásilo soutěž Velká knižní detektivka, kde hlavní výhrou je padesát knih ― a pokud čtenář zároveň s úkoly objedná aspoň jednu knihu z knihkupectví, výhra se zdvojnásobí... Takže naše knihovna se účastní a ve hře je rovných sto knížek! Držte palce, třeba zabodujeme!https://www.martinus.cz/kniznidetektivka 

 28. března 2021: Na Květnou neděli jeden sice starší, přesto stále aktuální Tomáš Halík, knížka 28/31.

27. března 2021: Dnešní akce #UklidmeCesko #uklidmezahumny. Knihovnice a jeden čtenář (oba ze stejné domácnosti) na Škrabáči v okolí autobusové zastávky Konopiště. A výsledek? Celkem 7 pytlů směsného odpadu, 4 pneumatiky, 1 dveře od ledničky, 1 čelní sklo osobního automobilu, 2 nárazníky, 1 hlaveň střelné zbraně, 1 srnčí lebka, 1 taška plná psích exkrementů.  

Tajemný (a stále ještě postmoderní?) Miloš Urban a jeho poněkud kanibalský příběh z Karlových Varů, to je knížka 27/31. 


26. března 2021: Pro maturanty knížka 26/31: dvě Steinbeckovy kratší prózy v jednom antikvárním balení ― O myších a lidech a Na plechárně.

25. března 2021: Knížku 25/31 napsal Raymond Queneau, jeden z nejpozoruhodnějších francouzských spisovatelů 20. století. No, skromnost stranou ― nejpozoruhodnější spisovatel

24. března 2021: Britská spisovatelka Judith Kerr, původem německá Židovka, se narodila v roce 1923 v Berlíně. Příběh o růžovém králíčkovi je její nejslavnější knížka ― a vzhledem k tomu, že se jedná o autobiografický text, nečekejme úplně veselou četbu... Bylo by však škoda tuto knížku 24/31 minout bez povšimnutí.

23. března 2021: Zemřela Hana Hegerová.

Knížka 23/31 - přírůstek v našem regionálním odděleníčku, které právě dospělo k počtu 350 regionálních titulů.


22. března 2021: Poslední neandertálská žena, knížka 22/31.

21. března 2021: Jmenuji se Emma Cartwrightová. Ještě před třemi lety jsem byla Susan Websterová a zabila jsem svého... Knížka 21/31 je thriller.

20. března 2021: První jarní den: předpoklad versus skutečnost

Dvacátého dvacet Každý měsíc v naší knihovně přibylo, přibývá a přibude dvacet knih: především nových knih, ale také některých antikvárních i darů... A protože březen je měsíc knihy a čtenářů, na každý den v měsíci připadá jeden titul, tedy celkem jedenáct prémiových navíc. Knížku 20/31 uvidíte zde: https://vlachovobrezi.knihovna.cz/

19. března 2021: V ledovém březnu Ledové sestry... Knížka 19/31.


18. března 2021: Víte, že česká i římská královna, druhá manželka Václava IV., Žofie Bavorská, zemřela v Bratislavě? A že na počest jejich sňatku dal král zhotovit překrásný iluminovaný rukopis, který je známý jako Bible Václava IV.?O této krásné a nejspíš dost nešťastné královně se více dozvíte v knížce 18/31.

17. března 2021: Knížka 17/31 je plná dobrodružství a ilustrace v ní převažují nad textem, prostě čtení jako dělané pro třeťáky a čtvrťáky. Švédský autor Jakob Wegelius knihy pro děti píše a zároveň je sám ilustruje. Za své knihy získal řadu ocenění jak ve Švédsku, tak v zahraničí, například prestižní německou cenu Deutschen Jugendliteraturpreis.

16. března 2021: BŘEZEN: S KNIHOU ZALEZEM! Co taky jiného v tomhle počasí... Prvních patnáct knížek

Vyšetřovatelky Nyströmová & Forssová rozplétají již několikátou záhadu a autoři ― věrni žánru ― nás nechají tápat v pořádně mrazivém prostředí...Knížka 16/31 je tu! 

15. března 2021: Knížka 15/31, Místa paměti národa, se k dnešnímu datu víc než hodí... 

15. března 2021: Už jsou na komíně dva. 


15. března 2021: Mnohdy si říkáme, že nám starší, nebo dokonce stará literatura nedokáže říct nic důležitého, zkrátka že dnes jsme přece úplně někde jinde. A přitom stačí dobové kulisy vyměnit za ty současné a příběh, jeho postavy a jejich chování jsme my sami jako v zrcadle. Výborným příkladem je pozapomenutá kniha Deník morového roku z roku 1722. Nebo že by ji Daniel Defoe napsal loni a vydal letos?

14. března 2021: Knížka 14/31: Hrdinka přijela za svou přítelkyní na ranč ve chvíli, kdy skončila s nudným zaměstnáním soudní zapisovatelky a předpokládala, že se s kamarádkou poradí, co dál. Po příjezdu s hrůzou zjistí, že...

13. března 2021: Čtete, abyste se příjemně báli? V takovém případě by se vám mohl líbit příběh v knížce 13/31 Březnové knížky utěšeně přibývají, podívat se na ně můžete zde: https://vlachovobrezi.knihovna.cz/p-knizni-ctvrtek/

12. března 2021: Spisovatele Jana Bauera naši čtenáři historické literatury dobře znají. Nyní můžou posoudit, jak se vyrovnal s husitskou tematikou, knížka 12/31 je totiž o Prokopu Holém.


11. března 2021: Knížka 11/31 o životě ve veliké zemi nedlouho předtím, než v ní zcela vymýtili chudobu ― a jejíž metody stabilizace jsou velmi poučné. 

10. března 2021: V zasněženém dni žhavý thriller, tematicky aktuální knížka 10/31.

Odděleníčko regionální literatury v naší knihovně čítá k dnešnímu dni 349 svazků. Jsou mezi nimi i knihy P. Františka Hobizala, českobudějovického rodáka, bavorovského faráře, skauta a spisovatele, který by dnes oslavil 88. narozeniny. 

9. března 2021: Vondrušku mají jeho čtenáři rádi ― knížka 9/31 je první částí encyklopedického souboru, který napsal společně se svou manželkou Alenou.

 8. března 2021: ... kdesi na anglickém venkově. A zanedlouho se začnou dít podivné věci. V Leonoře vzrůstá napětí, až se druhého večera rozhodne, že se hned ráno... To je knížka 8/31.


7. března 2021: Ve skladu naší knihovny se skrývá řada pozoruhodných knih, některé z nich jsou nové (tedy dosud nečtené a především nekatalogizované), například tato knížka 7/31 o historii písma, knih a knihtisku od Lea Pavláta, současného ředitele Židovského muzea v Praze.

6. března 2021: BŘEZEN: S KNIHOU ZALEZEM! 6/31.

5. března 2021: Knižní čtvrtek tentokrát v pátek.  Březen = měsíc knihy oslaví naše knihovna 31 knihami. Na dnešní den připadla knížka 5/31, graficky zdařilé vydání Hrabalových Ostře sledovaných vlaků z roku 1967. Knížka na svou příležitost čekala ve skladu dlouho, předlouho.

Hrabalovy slavné Ostře sledované vlaky v tomto graficky mimořádně povedeném vydání, to je knížka 5/31. 

4. března 2021: BŘEZEN: S KNIHOU ZALEZEM! 4/31


3. března 2021: Paní Marcela Fürbachová si dnes z knihovny odnesla zaslouženou výhru z únorového fotokvízu. Příště to můžete být třeba právě vy. https://vlachovobrezi.knihovna.cz/fotokviz/.

BŘEZEN: S KNIHOU ZALEZEM! 3/31 

2. března 2021: Březen ― měsíc knihy a k tomu další/delší lockdown. Knihovna čelí těmto dvěma výzvám po svém: pro čtenáře v knihovně každý den přibude jedna nová kniha! V pořadí druhá březnová kniha je od Jefferyho Deavera, který dokáže čtenáře bravurně zmást celou řadou falešných stop. Dvanáctý případ ochrnutého detektiva Lincolna Rhyma se jmenuje Ocelový polibek.

1. března 2021: BŘEZEN: S KNIHOU ZALEZEM!

 Březen ― měsíc knihy a k tomu další/delší lockdown. Knihovna čelí těmto dvěma výzvám po svém: pro čtenáře v knihovně každý den přibude jedna nová kniha! První se jmenuje Třináctý příběh a můžete se těšit na špetku anglické romantiky, maličko tajemna a také trochu dobrodružství. Výdejní okénko je zatím dokořán otevřené. Volejte, přijďte! https://vlachovobrezi.knihovna.cz/sluzby/

Nový fotokvíz je s literárním motivem, jak jinak, když začíná březen, měsíc knihy Hrajte, pište! https://vlachovobrezi.knihovna.cz/fotokviz/Únorovou vítězkou je Marcela Fürbachová. 

Provoz knihoven od 1. března 2021 může zůstat nezměněn Znamená to, že VÝDEJNÍ OKÉNKO KNIHOVNY je otevřené v obvyklých hodinách (https://vlachovobrezi.knihovna.cz/sluzby/), telefonujte prosím na mobil (https://vlachovobrezi.knihovna.cz/kontakt/). 

 28. února 2021: Takže, milí přátelé, čtenáři i nečtenáři, buďte ve střehu, od dnešní půlnoci může být všechno zase jinak...


26. února 2021: Únorový fotokvíz končí tuto neděli! Neváhejte a napište https://vlachovobrezi.knihovna.cz/fotokviz/  

25. února 2021: Kdopak se to dnes usadil na pivovarském komíně?  

Poslední únorový knižní čtvrtek je tu a spolu s ním rekapitulace nových titulů za celý měsíc. Pokud si pospíšíte do knihovny, můžete se o víkendu těšit z nového Miniera, jedné anglické romantiky, z vlastivědné výpravy po horních březích Blanice, z další Sandry Brown nebo se poučit z dnes velmi aktuálního pohledu na svět/lidstvo od význačného švýcarského lékaře (a mj. filozofa) C. G. Junga. https://vlachovobrezi.knihovna.cz/p-knizni-ctvrtek/

24. února 2021: Když nemůže knihovnice do knihkupectví, přijelo knihkupectví do knihovny Můžete se začít těšit na čtvrteční nadílku nových titulů

21. února 2021: Výtvarník Zdeněk Miler by dnes oslavil 100. narozeniny


19. února 2021: Tahle vypadá výdejní okénko naší knihovny  

Možná se doma probíráte svými knihami a zvažujete, které z nich byste měli vyřadit, abyste měli víc místa... Například víc místa na nové knihy Pokud byste se rozhodli zbavit se knih z edice KOD (Knihy odvahy a dobrodružství) nebo z edice JISKŘIČKY, knihovna je přijme s velkou vděčností 

18. února 2021: Třetí únorový knižní čtvrtek je tu a s ním nových pět knih v naší knihovně! https://vlachovobrezi.knihovna.cz/p-knizni-ctvrtek/

17. února 2021: Regionální odděleníčko naší knihovny čítá k dnešnímu dni 344 titulů! Z větší části se jedná o populárně-naučné nebo odborné knihy tematicky zaměřené na Pošumaví, Šumavu či jižní Čechy vůbec. Nejnovější přírůstky se bezprostředně týkají Vlachova Březí: jedná se o dvě studie profesora Josefa Brože (včetně autorových perokreseb) pocházející z let 1930 a 1931 a o autobiografickou knihu akademického malíře Václava Boukala a kalendářík s jeho grafikami.https://vlachovobrezi.knihovna.cz/regionalni-literatura/

16. února 2021: Vláda s účinností ode dne 15. února 2021 od 00:00 hod. do dne 28. února 2021 do 23:59 hod. omezuje: provoz knihoven tak, že se zakazuje jiný výdej než předem objednaných výpůjček a jejich vracení přes výdejní okénko nebo bezkontaktně; při jiném než bezkontaktním předání výpůjček se doporučuje používat respirátor bez výdechového ventilu alespoň třídy FFP2 nebo KN95.Přeloženo do běžného jazyka: Předem zavolejte a v obvyklé výpůjční době si přijďte pro knihy.


15. února 2021: Také jste zvědavi, jak vypadají budoucí prostory (nejen) pro knihovnu na zámku? Další foto zde: https://vlachovobrezi.knihovna.cz/zamek/ 

15. 2. 1924 se narodil Jiří Šlitr.   

14. února 2021: Legendární cestovatel Miroslav Zikmund slaví 102. narozeniny

11. února 2021: Dnes si pan Jan Hora, historicky první vítěz knihovního fotokvízu, vyzvedl své vítězné pivo Březí koza. Patentní lahev vlachovobřezského ležáku laskavě daroval pan Jaroslav Havlátko, sládek a spolumajitel Panského pivovaru Vlachovo Březí https://www.facebook.com/pivobrezikoza. Pivo nebo čokoláda čeká i na únorového vítěze! https://vlachovobrezi.knihovna.cz/fotokviz/

Copak přibylo tento týden v naší knihovně? https://vlachovobrezi.knihovna.cz/p-knizni-ctvrtek/

10. února 2021: Věděli jste, že je v naší knihovně bohatě zastoupena nejstarší česká literatura?


9. února 2021: Na zámku pracují, až se z nich kouří https://vlachovobrezi.knihovna.cz/zamek/

8. února 2021: Dnes je tomu přesně 95 let, kdy začalo hrát Osvobozené divadlo.

6. února 2021: Texty Ferdinanda Peroutky v naší knihovně nehledejte vlevo dole Jejich autor by dnes oslavil 126. narozeniny!

 5. února 2021: Pozoruhodný Laurence Sterne a jeho ještě pozoruhodnější román patří roky do našeho knižního fondu... https://vlachovobrezi.knihovna.cz/.../laurence-sterne-a.../

Rudolf Čechura, literární otec Maxipsa Fíka, by dnes oslavil 90. narozeniny.  


4. února 2021: Je čtvrtek a v knihovně přibyly nové knihy Pište, telefonujte, ať vás nepředběhnou https://vlachovobrezi.knihovna.cz/p-knizni-ctvrtek/

3. února 2021: Spisovatel Jaroslav Havlíček by dnes oslavil 125. narozeniny Znáte jeho Petrolejové lampy? Nebo jeho Neviditelného? Obě knihy byly i zfilmovány a filmy rozhodně stojí za zhlédnutí.

2. února 2021: Knihovna má vizitky ze starých kalendářů

1. února 2021: Dnešní objev v jednom z regálů. Už jen ta starodávná razítka!

Fotografie z únorového kvízu https://vlachovobrezi.knihovna.cz/fotokviz/


 31. ledna 2021: První kvíz naší knihovny pomalu končí. Soutěž o pivo/čokoládu můžete vyhrát dnes do 23.59 h. Otázka k této fotografii zní: Kterou budovu má autor tohoto záběru během fotografování přímo po své pravici? https://vlachovobrezi.knihovna.cz/fotokviz/ 

29. ledna 2021: Před deseti lety získal in memoriam ocenění Kniha roku Magnesia Litera román Zeptej se táty. Jeho autor Jan Balabán by dnes oslavil šedesáté narozeniny.

28. ledna 2021: Výběr z lednových knih v naší knihovně.

26. ledna 2021: Dnes cestou z knihovny...


◼ 22. ledna 2021: Číslo 1 žije! Pokud vlastníme víc knížek než jen několik, obvykle je nějakým způsobem uspořádáváme. V naší knihovně je v tuto chvíli přesně 13 936 knížek (plus ty odepsané v banánové krabici, plus ty nové ještě nezařazené, plus několik regálů starších titulů jako depozit ve skladu). Takové množství knih je už nutné systematicky utřídit.

Nabízí se několik řešení a knihovny tato řešení kombinují.

Nejjednodušší se zdá oddělit knihy pro děti od knih pro dospělé, nebo knihy ve volném výběru od knih, které si čtenář může v knihovně pouze prolistovat, nikoli si je půjčit domů.

S abecedním řazením titulů se setkáme i v té nejmenší veřejné knihovně.

Tematicky zaměřené police jsou také běžné: v naší knihovně čtenáři najdou např. regály s detektivkami, regály s poezií, dokonce jeden regálek pouze s románky Vlasty Javořické.

Někdy do uspořádání knih zasáhnou i prostorové možnosti, totiž formát vazby některých knih je natolik velký, nebo naopak natolik malý, že tyto veliké či kolibří publikace zkrátka knihovník nemůže zařadit mezi běžné knihy.

A pak tu jsou přírůstková čísla. Z nich čtenář pozná, jak dlouho se kniha v knihovně nachází: čím nižší číslo, tím služebně starší kniha. Začíná se jedničkou a v naší knihovně jsme dospěli aktuálně k přírůstkovému číslu 25 571. Není to číslování úplně původní, jedná se o přečíslovaní v rámci digitalizace v devadesátých letech, takže některé hodně staré knihy například z 19. století (i takové máme) mohou mít vyšší číslo než knihy kupř. tehdy současné.

A co číslo jedna? Žije?

Ano! Je to Stříbrný vítr od Fráni Šrámka a knížce se daří dobře, díky za optání.

◼ 15. ledna 2021: Knihovnímu webu je rovný měsíc.

Toto je statistika denní návštěvnosti. Jak je vidět, kolísá a zároveň maličko roste.

Doba koronavirová je doba koronavirová, knihovna na sebe těžko upozorní jinak než cedulkami na dveřích trafiky, pekařství či potravin a odkazem na webu města.

Proto záleží na vás, na čtenářích, kteří jste se sem proklikali, a na reklamě, kterou knihovně uděláte tím, že se o ní zmíníte rodině, přátelům a sousedům. Řekněte jim prosím, že knihovna má svůj web, svůj FB profil i instagramový účet a především že je možné si pořád půjčovat knížky, i když knihovna není pro veřejnost otevřená.

Na virtuální shledanou a snad brzy na skutečnou shledanou se těší knihovnice.


◼ 14. ledna 2021: Včera zemřel spisovatel Vojtěch Steklač, bylo mu 75 let.

Partička kluků z jeho knížek pro mládež, Bořík, Aleš, Mirek a Čenda, s námi ovšem zůstanou. Možná ne navždycky, ale jistě ještě hodně dlouho.

◼ 14. ledna 2021: Nový název rubriky s knižními novinkami je zároveň odkaz na někdejší knižní čtvrtky, kdy před knihkupectvími stály fronty čtenářů dychtících po knihách (pamětníci pamatují) a kdy ty nejlepší tituly byly k mání jen pod pultem a nejlépe z velké protekce (pamětníci též pamatují).

Dnes nejsou fronty na knihy zapotřebí, máme k dispozici celou řadu knihkupectví a e-knihkupectví. Přesto sehnat některé tituly může být docela fuška, zvlášť když vycházejí v malém nákladu. Pak se hodí knihovna s fungující MVZ.

Tip tohoto týdne: Jedna Prašina pro větší děti a jedna klasická detektivka od spoluautora seriálu Vraždy v Midsomeru. Zavolejte a přijďte nebo využijte službu donos knih až do domu :-)

◼ 9. ledna 2021: Karel Čapek by dnes oslavil 131. narozeniny.

Knihovně se podařilo získat v antikvariátu soubor osmi Čapkových textů, který vyšel jako soukromý tisk ― novoročenka na rok 1948 pro přátele jistého pana Jilovského, vyšel tedy krátce předtím, než žáci a studenti museli ve školních učebnicích a čítankách škrtat pasáže týkající se Karla Čapka, toho buržoazního zaprodance...

Texty v této drobné sbírce jsou tak aktuální, jako by je Čapek napsal dnes ráno.

Jak známo, nečteme jenom romány, nýbrž na př. také noviny; a nečteme jenom očima, nýbrž i ušima. V těch všech případech nás až příliš často ovládá potřeba prostě přijímat, co se nám říká: přijímat stanoviska hodnoty a sympatie. Život je těžký, i chceme si udělat pohodlí aspoň v oblasti myšlení. Skutečnost je strašně složitá, i budiž nám podán její zjednodušený obraz. Nechceme trpět nejistotou a otázkami, jak to vlastně je, ukažte nám věci jenom z jedné strany, aby nás nemátly jejich druhé strany a jejich rub. 


◼ 4. ledna 2021: Po Novém roce je to v knihovně jako před Vánoci: zavřeno. A zmatek. Ale knížky jsou v knihovně pořád, stačí zavolat a přijít si pro něco dobrého ke čtení.

Z dnešní korespondence ministerstva s Vítem Richterem, ředitelem Národní knihovny:

Subject:RE: Zmatečné informace o provozu knihoven - Covidové tabulky PES

Vážený pane Richtere, t. č. účinným krizovým opatřením (usnesení vlády ČR č. 1376) se podle čl. II bodu 6. omezuje provoz knihoven tak, že se zakazuje provádět výdej výpůjček a jejich vracení jinak než bezkontaktně, přičemž způsob výdeje/vrácení výpůjček není usnesením vlády ČR č. 1376 dále upraven. Na základě shora uvedeného vyplývá, že právně závazným dokumentem v době trvání nouzového stavu je usnesení vlády ČR č. 1376. Dále uvádíme, že matice PES je v současné době revidována, tedy Váš podnět k opravě byl zaevidován. S pozdravem Tým Ministerstva zdravotnictví - dotazy Covid

◼ 1. ledna 2021: Knihovna přeje všech vlachovobřezským čtenářům i nečtenářům radostný a zdravý rok 2021!

A pokud by vám k větší radosti přispěla pěkná knížka, neváhejte a zavolejte, v knihovně se jistě nějaká najde.

◼ 25. prosince 2020: Dneškem se na webu otevírá nová rubrika regionální literatura.

Co v ní čtenáři najdou? Především zde vzniká abecední rejstřík knih od regionálních autorů či s regionální tematikou, které naše knihovny svým čtenářům a návštěvníkům nabízí.

Mapa pochází z prvního vojenského mapování z let 1764 až 1768. Vidíte náměstí s kostelem, Husovu ulici nebo Panskou zahradu?

◼ 24. prosince 2020: Vzhledem k epidemiologickému vývoji, zmatkům a ještě větším zmatkům v aplikaci strategie PES bude naše knihovní okénko/dveře ve dnech 29. až 31. 12. 2021 pouze pootevřené! Jak a pokud vůbec bude knihovna otevřená po Novém roce, můžete sledovat zde na FB nebo na webu vlachovobrezi.knihovna.cz, jistě půjde o napínavý seriál. 


◼ 23. prosince 2020: Počet návštěv na novém knihovním webu stoupá. Postupně přibývají další rubriky, databáze odkazů zvolna rostou. Pro fb uživatele je připraven facebookový profil knihovny, fanoušky Instagramu potěší fotografie, kterých přibývajícím světlem bude víc a víc.

Navzdory všem těmto e-vymoženostem kouzlo knihovny spočívá v knížkách. Zavolejte a přijďte, přijďte a zavolejte, knihovní výdejní dveře jsou pro čtenáře otevřené i v poslední dny tohoto roku!

◼ 15. prosince 2020: Poděkování

Knihovnice opožděně děkují paní Jakšové za knihy, které věnovala knihovně.

◼ 15. prosince 2020: Zastupitelé města Vlachovo Březí na prosincovém veřejném jednání ve zdejší sokolovně udělili titul Čestný občan Vlachova Březí paní Heleně Fraňkové, ředitelce Městské knihovny J. V. Plánka, za sedmačtyřicet let obětavé práce pro kulturní rozkvět obce.  

◼ 15. prosince 2020: Co je nového v knihovně?

Nový je tento web.

V policích na vás čeká spousta nových knížek.

A ty knížky od začátku října půjčuje nová knihovnice.

Jinak je všechno při starém. Až na ty koronavirové zmatky.

Výpůjční hodiny zůstávají. I když se půjčuje prostřednictvím výdejního okénka, v našem případě stolku ve dveřích (po žebříku k oknu jistě nikdo šplhat nechce). Zkrátka zavolejte a přijďte. Nebo přijďte a zavolejte:-)

A pokud nemůžete přijít, zavolejte nebo napište, knížky přijdou za vámi, do konce nouzového stavu knihovna nabízí donášku knih až domů.

Na shledanou se těší vaše knihovnice


© 15. 12. 2020―2023  Webové stránky Městské knihovny J. V. Plánka Vlachovo Březí
poskládala knihovnice.  
Poslední aktualizace 23. 4. 2024
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!